کد خبر : ۶۷۴۹۱ - یکشنبه , ۰۷ / آذر / ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱
ایران در دومین اجلاس بین المللی آب در مجارستان حضور می یابد
سفیر ایران در مجارستان از حضور معاون آب و آبفای وزیر نیرو کشورمان در دومین اجلاس بین المللی آب در روزهای هشتم تا دهم آذرماه جاری در شهر بوداپست پایتخت مجارستان خبر داد.

«غلامعلی رجبی یزدی» افزود: این اجلاس بین المللی به ابتکار دولت مجارستان و همکاری « شورای جهانی آب » و با شعار «آب همه را به یکدیگر متصل می کند» برگزار می شود.
وی افزود: ایران به عنوان یک عضو فعال در این اجلاس شرکت کرده و «رحیم میدانی » معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از سخنرانان اصلی این اجلاس است و در میزگردهای تخصصی آن نیز شرکت خواهد کرد.
سفیر ایران در مجارستان همچنین با اشاره به آمار و اطلاعات ارایه شده از سوی دبیرخانه این اجلاس گفت: بیش از یک هزار و 800 نفر از 117 کشور جهان شامل 6 رییس جمهوری ، 18 وزیر و 14 معاون وزیر به همراه نمایندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی و همچنین بخش های تجاری در این اجلاس حضور یافته و در حاشیه این اجلاس، نمایشگاهی از فناوری های روز جهان در حوزه مدیریت آب برگزار خواهد شد که میزبان شرکت های فعال در این حوزه است.
رجبی یزدی هدف از برگزاری این اجلاس سه روزه را تشویق و ترویج توسعه پایدار آب ، تامین آب و بهداشت آن و همچنین پیشرفت در اجرای جنبه های مرتبط با موضوع آب در توافقنامه آب و هوای پاریس عنوان کرد.
به گفته سفیر کشورمان، علوم و فناوری، جوانان، جامعه مدنی و زنان، سایر محورهای عمده مطرح شده در نشست ها و میزگردهای مختلف این همایش هستند.
برپایه این گزارش، اجلاس یاد شده در ادامه نخستین اجلاس بین المللی آب بوداپست است که در سال 2013 با شعار «فرصتی به آینده بدهیم»، با مشارکت هزار و 400 نماینده از 105 کشور جهان و حضور آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از 8 تا 11 اکتبر برگزار شد.
به گزارش ایرنا، تعهد ایران در کاهش گازهای گلخانه ای کره زمین در همایش بین المللی زیست محیطی پاریس فرانسه مشهور به «کاپ٢١» که از سی ام نوامبر تا یازدهم دسامبر سال 2015 (نهم تا بیستم آذرماه 1394) در پاریس برگزار شد، موجب شده است توسعه انرژی های تجدیدپذیر در قالب لایحه برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گیرد.
هدف اصلی این معاهده، جلوگیری از افزایش دمای کره زمین به بیش از 2 درجه در قرن جاری است. البته برخی کارشناسان هشدار می دهند این هدف با توجه به وضعیت کنونی غیرقابل دسترس است.
توافقنامه پاریس دوازدهم دسامبر 2015 میلادی (بیست و یکم آذرماه 1394 خورشیدی) با شرکت 196 کشور جهان و در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد تهیه و تدوین شد. 
بر این اساس، ایران اسلامی به صورت داوطلبانه متعهد شد تا سال 2030 چهار درصد از میزان کنونی انتشار گاز دی اکسید کربن خود بکاهد اما تحقق همکاری های بین المللی با ایران و انتقال دانش و سرمایه گذاری خارجی به کشور، مقدمه کاهش هشت درصد دیگر انتشار گاز دی اکسید کربن را در کشور فراهم می کند.http://iranecona.com/67491/ایران-در-دومین-اجلاس-بین-المللی-آب-در-مجارستان-حضور-می-یابد
منبع خبر :