کد خبر : ۶۸۷۲۳ - پنجشنبه , ۰۹ / دی / ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۳
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی خبرداد
رتبه نخست جنوب کرمان در بهره گیری از سیستم نوین آبیاری
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: جنوب استان کرمان امسال در زمینه کیفیت، طراحی، نظارت و اجرای سامانه های نوین آبیاری، رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

عباس زارع در حاشیه بازدید از طرح های آبیاری تحت فشار در جمع خبرنگاران افزود: جنوب کرمان با اجرای 165 درصدی سامانه های نوین آبیاری موفق به کسب رتبه نخست کشوری در این زمینه شد.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان ضمن اجرای 100 درصد تعهد خود در اجرای سامانه های آبیاری نوین، 65 درصد هم بیشتر از تعهد این طرح را اجرا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: جنوب کرمان از مناطق پیشرو در زمینه اجرای سامانه های نوین آبیاری در کشور است به طوری که سال گذشته با اجرای 9 هزار هکتار آبیاری نوین رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: امسال پیش بینی شده هفت هزار و 800 هکتار از اراضی جنوب کرمان به سامانه های نوین آبیاری مجهز شود که تاکنون یک هزار و 500 هکتار از این میزان انجام و 6 هزار و 500 هکتار نیز در دست اجراست.
وی با بیان اینکه جنوب کرمان بعنوان الگویی نمونه از اجرای سامانه های نوین آبیاری در کشور مطرح است گفت: اجرای چهار هزار هکتار از اراضی کشت گندم به آبیاری با روش نوار تیپ از فعالیت های نمونه سازمان جهاد کشاورزی در جلوگیری از هدر رفت آب در این منطقه است.
وی افزود: چهار هزار هکتار از مجموع 25 هزار هکتار اراضی کشت شده گندم با روش نوار تیپ کشور در جنوب کرمان قرار دارد.
زارع ادامه داد: در اجرای طرح نوار تیپ 50 درصد در مصرف آب، 50 درصد در مصرف کود صرفه جویی شده و 100 درصد عملکرد محصول را در هر هکتار افزایش می یابد که باید این نوع کشت ترویج پیدا کند.
* 250 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سامانه آبیاری نوین مجهز می شود 
وی در ادامه گفت: در قالب اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده طی یک سال 250 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری مجهز شود.
وی افزود: 40 هزار هکتار از اراضی پیش بینی شده در کشور به آبیاری های نوین مجهز شده و حدود 65 هزار هکتار در دست اجرا است که به تدریج به بهره برداری می رسد.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: 230 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه و 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تجهیز مزارع و باغ ها به سامانه های نوین آبیاری در کشور تخصیص یافت.
وی تصریح کرد: به ازای اجرای هر هکتار طرح آبیاری نوین کلاسیک ثابت پنج میلیون تومان، آبیاری قطره ای 5.7 میلیون تومان و ماشین های آبیاری 6 میلیون تومان در قالب کمک های بلاعوض دولتی برای متقاضیان این طرح ها پرداخت خواهد شد.
سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در هفت شهرستان زیر پوشش سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تولید می شود.
سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه گنج، فاریاب و رودبار جنوب را زیر پوشش دارد.http://iranecona.com/68723/رتبه-نخست-جنوب-کرمان-در-بهره-گیری-از-سیستم-نوین-آبیاری
منبع خبر :