کد خبر : ۶۹۲۴۵ - سه شنبه , ۲۱ / دی / ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
اکنون ساز و کار نظارت اوپک بر بازار جهانی نفت فراهم شده است
وزارت نفت کویت اعلام کرد، پس از انجام مذاکرات «محمد بارکیندو» دبیرکل سازمان اوپک با مقامات این کشور، ساز و کار ،لازم برای نظارت این سازمان بر تولید نفت در بازارهای جهانی فراهم شد.

 «عصام المرزوق» وزیر نفت کویت با اشاره به فعالیت کمیته نظارت بر اجرای توافق نفتی وین و ریاست این کمیته از سوی کویت خاطر نشان کرد: سازمان اوپک همکاری نزدیکی با کویت برای نظارت بر قیمت نفت دربازارهای جهانی خواهد داشت.
محمد بارکیندو دبیرکل اوپک نیز که در صدر هیأت عالی رتبه ای برای گفت وگو با مسئولان کویتی در زمینه اجرای توافق نفتی وین به این کشور سفر کرده است با شیخ صباح الاحمد امیر کویت پیرامون برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت به رایزنی پرداخت.
در سفر این مقام عالی رتبه در مورد پایبندی کشورهای عضو اوپک و غیر عضو این سازمان، پیرامون توافقنامه وین نیز تبادل نظر شد. 
بارکیندو در اظهاراتی بر تلاش مشترک برای حمایت از برقراری ثبات در بازارهای جهانی نفت تاکید کرد.
براین اساس قرار است کمیته ای به ریاست کویت و عضویت ونزوئلا و الجزایر بر اجرای تصمیمات نشست اخیر اوپک نظارت کند و نشست این کمیته در ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد. 
دولت کویت با تاریخی خواندن توافق نفتی وین از کاهش 130 هزار بشکه ای تولید خود با هدف اجرای توافق خبر داده است. 
وزیران نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست اخیر خود با کاهش سقف تولید نفت این سازمان به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز موافقت کردند. 
اعضای اوپک در یکصد وهفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند و توانستند توافق الجزایر را اجرایی کنند. 
براساس توافق مقدماتی (٢٨سپتامبر، هفتم مهر) الجزیره، قرار بود سطح تولید اوپک به ٣٢میلیون و 500 هزار تا ٣٣ میلیون بشکه در روز محدود شود. 
اعضای اوپک در وین توافق کردند که به مدت 6 ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از سطح تولید خود بکاهند و مجموع سقف تولید را به ٣٢ میلیون و 500 هزار بشکه در روز برسانند و این منوط به همکاری کشورهای غیرعضو اوپک و کاستن روزانه 600 هزار بشکه نفت از تولیدشان است. 
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک همچنین با تولید روزانه سه میلیون و٩٠٠ هزار بشکه نفت خام ایران موافقت کردند. اعضای اوپک با این تصمیم که به دور از انگیزه سیاسی اتخاذ شد، ثابت کردند هنوز در شرایط سخت می توانند تصمیم‎های مهمی بگیرند و نقش مهمی در بازار انرژی جهان بازی کنند. http://iranecona.com/69245/اکنون-ساز-و-کار-نظارت-اوپک-بر-بازار-جهانی-نفت-فراهم-شده-است
منبع خبر :