کد خبر : ۶۹۲۶۶ - چهارشنبه , ۲۲ / دی / ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
 معاون امور بین‎الملل و بازرگانی وزیر نفت خبرداد
آمادگی ایران و عراق برای امضای دو تفاهم‎نامه نفتی
 معاون امور بین‎الملل و بازرگانی وزیر نفت با تشریح سفر هفته گذشته هیات‌ ایرانی به عراق گفت: در این سفر، جزئیات دو تفاهم‌نامه برای امضا از سوی وزیران نفت ایران و عراق نهایی شده است.

امیرحسین زمانی‌نیا با بیان اینکه در سفر به عراق نمایندگان شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و رئیس دفتر نمایندگی وزارت نفت حضور داشتند، درباره جزئیات این تفاهم‌نامه‎ها اعلام کرد: تفاهم‌نامه نخست دو کشور درباره همکاری در توسعه میدان‌های مشترک پرویز (نفت‌خانه جنوبی) و دیگری‌ خرمشهر (سندباد یا سیبه) است.

وی تفاهم‌نامه دوم را در بقیه بخش‌های صنعت نفت از جمله نفت‌خام، ساخت تجهیزات، صادرات گاز، نوسازی پالایشگاه‌های عراق از سوی بخش خصوصی ایران و آموزش عنوان کرد و درباره جزئیات صادرات گاز به بغداد گفت: ایران هم اکنون آماده صادرات گاز به بغداد و این کشور نیز آماده دریافت گاز است. زمانی‌نیا در این زمینه ادامه داد: خط لوله صادرات گاز ایران به بغداد هم اکنون از گاز پر است، اما اعتبار اسنادی (ال‌سی) این طرح هنوز باز نشده و به محض حل مسائل مالی، گاز ایران به بغداد می‌رود.http://iranecona.com/69266/آمادگی-ایران-و-عراق-برای-امضای-دو-تفاهم‎نامه-نفتی
منبع خبر :