کد خبر : ۶۹۲۹۳ - چهارشنبه , ۲۲ / دی / ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
سالانه ارز زیادی بابت واردات پایه گیاهان از کشور خارج می‌شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی و امور باغبانی گفت:‌ سالانه ارز زیادی بابت واردات پایه گیاهان زینتی و میوه‌های دانه‌دار و هسته‌دار از کشور خارج می‌شود که با استفاده از تولید کشت بافت در داخل، این ارز را می توانیم صرف زیرساخت‌های این بخش کنیم.

محمدعلی طهماسبی صبح امروز در نخستین همایش کشت بافت که با حضور شرکت‌های تولیدکننده این روش نوین کشت پایه برگزار شده بود، به اهمیت این کشت اشاره کرد و گفت: این روش تکنیکی برای ازدیاد گیاهان است تا بتوانیم گیاهانی عاری از ویروس و بیماری داشته باشیم و در عین حال در تولید انبوه با سرعت بیشتری فعالیت کنیم، مضاف بر آنکه گیاهان یک دست و یک نواخت تولید خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در تولید به روش کشت بافت،‌گیاه دارای اصالت نژادی و سلامتی خواهد بود، افزود: روش کشت بافت باعث می‌شود که سرعت تکثیر انبوه گیاه به ویژه گیاهانی که در معرض انقراض قرار دارند افزایش یابد و در همه عرصه‌های جنگلی،‌ مرتعی و گیاهان زراعی و باغی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برخی گیاهان در انواع آویش‌ها و گیاهان دارویی که در مراتع دچار خشکسالی می شوند و از نظر تجارت برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند، می‌توانیم از روش کشت بافت استفاده کنیم. 

به گفته طهماسبی هم‌اکنون 60 تا 70 شرکت بخش خصوصی و دانش‌بنیان در کشور طی چند سال اخیر فعال شده‌اند و از آنجایی که افراد تحصیلکرده در این زمینه و ارد می‌شوند، پیشرفت خوبی داشته‌اند. 

وی اظهار امیدواری کرد تا در عرصه گیاهان زینتی، باغی‌دارویی، جنگل به ویژه در بخش‌های گرمسیری و سرد و معتدل بتوان از روش کشت بافت در حد صنعتی استفاده کرد. 

طهماسبی این را هم گفت که تاکنون اکثر گیاهان گلدانی و شمعدانی به صورت نشایی از خارج از کشور وارد می‌شد که ارز زیادی را هم خارج می‌کرد، اما هم‌اکنون با فعالیت شرکت‌های داخلی این امر کمتر شده است. 

وی تأکید کرد که باید کاری کنیم که کشت بافت در کشور هم رقابتی بوده و هم به راحتی در دست تولیدکنندگان ما قرار گیرد، چرا که بسیاری از گل‌های زینتی برای شب عید آماده می‌شود که تاکنون نشای آن از طریق واردات تأمین می‌شد. 

وی همچنین در پاسخ به اینکه در این روش چقدر امکان تولید محصولات تراریخته وجود دارد، گفت:‌ در کشور ما تمام خطوط کشت روش های مختلف و حد و مرز آن با پروتکل ایمنی‌زیستی مشخص شده که خطوط ارگانیک، تراریخته و سنتی هم وضعیت‌شان مشخص است. در دنیا بیش از 180 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت تراریخته رفته است که رقم قابل ملاحظه‌ای است و برخی در تولید انبوه و تکثیر انبوه آن وارد شده‌اند، اما در مقابل، برخی کشورها از جمله کشور ما آن را ممنوع کرده‌اند.

 نخستین همایش کشت بافت، صبح امروز با حضور نمایندگان 60 شرکت داخلی کشت بافت در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. http://iranecona.com/69293/سالانه-ارز-زیادی-بابت-واردات-پایه-گیاهان-از-کشور-خارج-می‌شود
منبع خبر :