کد خبر : ۷۴۵۱۸ - یکشنبه , ۲۸ / خرداد / ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
معاون حجتی خبر داد؛
خرید تضمینی گندم به ۴میلیون تن رسید
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، از خرید ۴میلیون تن گندم با قیمت تضمینی در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر، ۲۵ استان وارد عملیات اجرایی خرید تضمینی گندم شده اند.

به گزارش ايران اكونا به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، یزدان سیف گفت: از نیمه فروردین ماه سالجاری که خرید تضمینی گندم در مناطق جنوبی استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان شروع شد تا صبح امروز بیش از ۴ میلیون تن گندم تولید داخلی از کشاورزان خریداری کرده ایم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: هم اکنون در ۲۵ استان کشور عملیات خرید جریان دارد و خرید تضمینی گندم در استان خوزستان روزهای پایانی خود را سپری می کند.

معاون وزیر جهادکشاورزی بیشترین مقدار گندم خریداری شده را مربوط به استان خوزستان با ۱میلیون ۳۴۲ هزار تن دانست و اظهارکرد: پس از خوزستان، استان های گلستان با ۹۵۰ هزارتن، فارس با ۵۰۵ هزارتن و کرمان با ۲۰۰ هزار تن در رتبه های دوم تا چهارم خرید کشور قرار دارند.

سیف با اشاره به اینکه عملیات خرید در بسیاری از استان ها با تأخیر آغاز شده است، از عزم و آمادگی بالای مراکز خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران و مباشرین برای تحویل گیری و خرید گندم تولیدی کشاورزان در سراسر کشور خبر داد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده، تاکید کرد: تمام سعی و تلاش دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور و شرکت بازرگانی دولتی ایران بر این است که با تامین اعتبارات مورد نیاز، حاصل دسترنج کشاورزان عزیز به موقع و در زمان معقول و مناسب پرداخت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، همچنین از رشد حدود ۲ برابری تولید دانه روغنی کلزا و خرید حدود۱۲۰هزار تن از این محصول در سالجاری تاکنون خبر داد.

وی تأکید کرد: خرید تضمینی مناسب و مورد قبول کلزای تولیدی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال گذشته، که رضایت حداکثری کلزاکاران را درپی داشت، همراه با بکاربستن سیاستها و برنامه ریزی های جدید مبتنی بر افزایش تولید توسط وزارت جهاد کشاورزی در زمینه افزایش سطح زیر کشت کلزا و استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین انجام اقدامات ترویج و به زراعی، موجب گردید تا امسال شاهد افزایش ۱۰۰درصدی تولید این محصول استراتژیک در کشور باشیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با اشاره به خرید ۶۷ هزارتن کلزا در پایان فصل سال گذشته، اظهار کرد: قیمت تضمینی ۲۷۸۳ تومانی هرکیلو کلزا  نیز عامل مهمی در زمینه افزایش تولید این محصول درسالجاری می باشد.

سیف، استان گلستان را با خرید ۴۹ هزارتن به عنوان استان پیشرو در خرید کلزا اعلام و اظهار کرد: استانهای خوزستان، مازندران، فارس و اردبیل، به ترتیب با خرید مقادیر ۱۸۹۴۵ تن،۱۸۷۸۰ تن، ۹۶۲۵ تن و ۶۰۰۰ تن، چهار استان دیگری هستند که تاکنون بیشترین خرید کلزا را انجام داده اند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین پرداخت مطالبات کلزا کاران را تقریبا به موقع برشمرد و اعلام کرد: ارزش کل کلزاری خریداری شده حدود ۳۰۰میلیارد تومان است که تاکنون مبلغ ۲۳۷میلیارد تومان معادل ۷۵ درصد بهای کلزای خریداری شده به فروشندگان پرداخت شده است.http://iranecona.com/74518/خرید-تضمینی-گندم-به-۴میلیون-تن-رسید
منبع خبر :