کد خبر : ۷۴۵۷۹ - دوشنبه , ۲۹ / خرداد / ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
رییس سابق مرکز مدیریت دانشگاه تی‌ساید انگلستان:
مقابله با خروج مواد اولیه نخستین راهکار برای ایجاد اشتغال است
رییس سابق مرکز مدیریت دانشگاه تی‌ساید انگلستان گفت: اگر اشتغالزایی در ایران اصل و اولویت است نباید اجازه خروج هیچ ماده اولیه ای به خارج از کشور داده شود.

پروفسورسیدصدرالدین نجاتی گیلانی امروز دوشنبه در دوره آموزشی عملی وتخصصی ویژه مدیران با عنوان مدیریت واقتصاد با تمرکز تولید ملی و اشتغال که در آمفی تئاتر مرکز آموزش سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان درسنندج برگزار شد، گفت: حدود ۴۰ سال از تحریم ایران می گذرد که ۱۲ سال است این تحریم ها آشکار شده و در مابقی سال ها تحریم ها پنهان بوده است.

وی عنوان کرد: در زمان تحریم ها فشار اقتصادی برکشور وارد شده و شاهد ایجاد تورم بودیم که صنعتگران کشورمان در این شرایط از پول تورم سود بردند نه تولید.

وی اظهارداشت: وقتی از تورم پول مفت حاصل می شود کسی دیگر نمی خواهد کار کند و بیشتر شرکت ها و موسسات تنبل می شوند.

این عضو بنیادی انجمن بین المللی علوم مدیریت ادامه داد: متاسفانه دراین سال ها اعتماد به نفس ایرانی را از قابلیت ها وتوانمندی های او گرفتند، چرا جوانان ایرانی در داخل کشور نمی توانند کار کنند ولی در خارج از کشور بهترین بازدهی و فعالیت را دارند.

نجاتی گیلانی بیان کرد: متاسفانه در جامعه ایران مدام به جوانان تلقین می شود که قابلیت وتوانایی کار ندارند و لذا ساختارها اجازه بروز و ظهور توانمندی را به جوانان نمی دهد.

وی ادامه داد: فرهنگ ما جوان گرا نیست و فقط از جوان گرایی حرف زده می شود، با اقداماتی که در کشور انجام داده ام ثابت کردم مشکل اقتصاد ما از نیروی انسانی نیست بلکه از ساختارهای موجود است.

وی بر حمایت از شرکت ها و افراد موفق تاکید و عنوان کرد: متاسفانه در شرایطی که فشار اقتصادی برکشورمان ایجاد شده به جای تقویت و پشتیبانی از شرکت های بزرگ و فراهم کردن شرایط اعطای وام به آنها، شرکت های ضعیف مورد حمایت قرار گرفتند.

رییس سابق مرکز مدیریت دانشگاه تی‌ساید انگلستان با بیان اینکه اعتقادی به بسته شدن مرزها ندارم، گفت: وقتی مرزها بسته می شود افراد تنبل وناتوان می شوند و بازارهای بسته و غیررقابتی ایجاد می شود.

نجاتی گیلانی از دیگر نقاط ضعف در اقتصاد کشور را گداپروری سیستم دولتی خواند و افزود: افرادی که با کمک های دولتی ثروتمند می شوند حاضر به دادن مالیات نیستند و این به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده است.

وی با بیان اینکه کمک های دولتی هدفمند نبوده است، اضافه کرد: برای بهبود وضعیت اقتصاد ومعیشت مردم باید سیستم عدالت بوجود بیاید به عنوان نمونه تنها افراد نیازمند جامعه یارانه دریافت نکنند نه اینکه به همه اقشار جامعه اعم از مرفه و فقیر یارانه پرداخت شود.

وی بیان کرد: مدل کسب و کار قدیمی داریم که هزینه بر وکیفیت آن هم پایین است بنابراین روش و برنامه را باید به گونه ای تغییر دهیم که از ثروت ملی نهایت استفاده برده شود.

این عضو بنیادی انجمن بین المللی علوم مدیریت گفت: ایران دارای ۴۱ نوع آب و هوا است و این یعنی ثروت، علاوه بر آن بزرگترین منبع گازی جهان و یکی از چهار تولید کننده منابع نفتی دنیا هستیم، متاسفانه در کشورما مشکل مدیریتی وجود دارد و توانایی مدیریت منابع موجود در مملکت ما وجود ندارد.

نجاتی گیلانی عنوان کرد: تمامی کارکنان وملت ایران از دولت توقع دارند و بجای اینکه تولید ثروت کنند، مصرف ملی را برنامه ریزی می کنندو

وی اظهارداشت: از دیگر  مشکلات کشورما این است که کارآفرینان تنها برای استفاده از منابع تصمیم به تولید می گیرند لذا هر زمان که دولت موضوعی را اولویت قرار دهد همه وارد آن عرصه شده و تقاضای تسهیلات و وام می کنند.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی در دنیا در سه رده شامل قابلیت راهبردی، برنامه ریزی و اجرایی تقسیم بندی می شوند، گفت: در ایران افرادی که تفکر راهبردی دارند خانه نشین شدند و آدم های با هوش متوسط که تفکر برنامه ریزی دارند پست اجرایی به آنها داده شده است.

این عضو بنیادی انجمن بین المللی علوم مدیریت بیان کرد: نحوه عملکرد مذکور موجب ایجاد مدیران ارشد با تفکر دفاعی و کپی کاری درکشورما شده است.

نفت، کشاورزی و معادن باید صنایع مادر درایران باشند

نجاتی گیلانی با اشاره به اینکه بدترین دانشگاه انگلستان ۹۷ درصد فارغ التحصیل  آن جذب بازار کار می شوند، عنوان کرد: در سایر کشورها به ویژه انگلستان اگر دانشجویی بعد از اتمام مقطع لیسانس درعرض سه ماه سرکار نرود دانشگاه محل تحصیل او به دادگاه معرفی می شود.

وی به اصول چابکی سازمان اشاره کرد و گفت: استراتژی منبع یابی، مدیریت منابع، شایستگی ها، رهبری، همسویی فرآیندها، سازماندهی و آمادگی برای دگرگونی اصول طراحی سازمان چابک هستند.

وی افزود: پتروشیمی، نفت و کشاورزی و معادن در کشورما اشتغالزایی ایجاد می کنند باید این صنایع به عنوان صنعت مادر در کشورما معرفی شوند نه صنایعی چون خودروسازی که هیچ مزیتی برای ما ندارد.

این عضو بنیادی انجمن بین المللی علوم مدیریت با تاکید برهدفمند کردن دانشگاه ها اظهارداشت: در کشورهای جهان اول باهوش ترین دانشجوها در رشته های بیزینس و کمترین استعدادها در ریاضی و مهندسی برق و غیره تحصیل می کنند امری که در ایران برعکس آن انجام می شود.

نجاتی گیلانی با بیان اینکه تفکردر فرآیند تولید درایران اشتباه است، بیان کرد: واحدهای تولیدی داریم که ۵۰ کارگر در آن مشغول به کار هستند و تعداد افراد ستادی این واحدها هم ۷۰ نفر است یعنی ۵۰ نفر برای حقوق این افراد کار می کنند لذا تعداد هیچ ستاد واحد تولیدی نباید بیش از هفت درصد کارگران آن باشد.

وی با بیان اینکه باید دید مثبت به چالش های اقتصادی داشته باشیم، بیان کرد: برای مقابله  درزمان چالش اقتصادی دو انتخاب شامل استراتژی مقاومتی و قبول شکست را داریم.

این عضو بنیادی انجمن بین المللی علوم مدیریت ادامه داد: استراتژی مقاومتی یک جنگ نرم افزاری است که باید آن را به خوبی بشناسیم و اجرا کنیم.

جوان ایرانی به دنبال عدالت شغلی است

وی یکی از مهمترین خواسته های جوانان ایرانی را عدالت شغلی خواند و گفت: عدالت شغلی مهمترین مسئله ای است که باید ایجاد شود واگر پارتی بازی هم انجام می شود براساس توانمندی و عرضه کار باشد و اگرنه موسسات و شرکت ها با پارتی بازی و عدم توجه به تخصص افراد در مدت زمان کوتاهی نابود می شوند.

رییس سابق مرکز مدیریت دانشگاه تی‌ساید انگلستان اظهارداشت: کشورهای پیشرفته تمرکز خود را بر ایجاد ثروت ملی و اشتغال سالم قرار داده اند.

نجاتی گیلانی اضافه کرد: تولید ملی باید در چارچوب حداقل دو فرآیند شامل ایجاد شرکت های تولیدی صادرات محور و شرکت های تولیدی واردات محور انجام شود.

وی افزود: تمرکز ایران در گذشته بیشتر در چارچوب استراتژی شرکت های واردات محوربوده و با این که ممکن است تا حدی موفق بوده باشد ولی به دلیل بسته بودن محیط، قدرت بازار محوری و هزینه محوری خودرا ازدست داده اند.

وی عنوان کرد: اگر اشتغالزایی درکشورما اصل  و اولویت است نباید اجازه خروج هیچ ماده اولیه ای به خارج از کشور داده شود.

رییس سابق مرکز مدیریت دانشگاه تی‌ساید انگلستان عنوان کرد: بزرگترین و خطرناک ترین دشمن ایران بیکاری است اگر در جوانان یاس و ناامیدی ایجاد شود با جرقه ای همه چیز را نابود می کنند.http://iranecona.com/74579/مقابله-با-خروج-مواد-اولیه-نخستین-راهکار-برای-ایجاد-اشتغال-است
منبع خبر :