کد خبر : ۸۸۰۶۶ - سه شنبه , ۱۵ / آبان / ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
ثبت دومین اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بورس انرژی برای عرضه مستمر نفت خام تلاش کرده ولی مشکلات فنی اجازه ثبت این عرضه‌ را نداده است اگرچه تغییر در مختصات عرضه خود یکی از دلایل این تعویق عرضه‌ها به شمار می‌رود.

اطلاعیه عرضه نفت خام برای معامله در تاریخ بیستم آبان‌ماه سال جاری در سامانه بورس انرژی به ثبت رسیده است. در این عرضه حجم قابل معامله ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران به ثبت رسیده و قیمت پیشنهادی آن ۷۱ دلار و ۵۹ سنت به شیوه معاملاتی کشف پریمیوم درج شده است. ثبت اطلاعیه عرضه در بورس انرژی دلیل متقنی برای ایجاد پتانسیل معاملاتی به‌صورت رسمی در تاریخ مندرج به شمار می‌رود. این در حالی است که انتظار ثبت عرضه‌ها در هفته جاری وجود داشت ولی به دلایلی همچون تعطیلات پایان هفته و ویژگی‌های فنی عرضه و امکان تحویل فیزیکی محموله‌ها، این عرضه به هفته پس از آن موکول شد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بورس انرژی برای عرضه مستمر نفت خام تلاش کرده ولی مشکلات فنی اجازه ثبت این عرضه‌ را نداده است اگرچه تغییر در مختصات عرضه خود یکی از دلایل این تعویق عرضه‌ها به شمار می‌رود. به‌عنوان نمونه در عرضه پیشین مهلت زمانی تسویه وجوه ۵۰ روز بوده که در عرضه پیش‌رو این رقم به ۶۰ روز افزایش یافته است. همچنین احتمال اصلاحات بیشتر و انعطاف قیمتی و شرایط جانبی در دورنمای معاملات نفت خام در بورس انرژی وجود دارد که همین موارد موجب شده تا عرضه‌ها یک هفته به تعویق بیفتد و البته هنوز هم عرضه‌کنندگان اصلی در حال بررسی مکانیزم‌هایی برای انعطاف بیشتر معاملاتی و آزادی عمل فزون تر برای خریداران هستند. این مطلب به معنی این است که شرایط برای دور زدن تحریم‌ها مساعدتر از قبل در حال برنامه‌ریزی است و پتانسیل رشد حجم معاملات وجود دارد. هنوز در این اطلاعیه عرضه حداقل حجم خرید ۳۵ هزار بشکه است.

تجربه معاملات در سال‌های اخیر در بورس انرژی نشان می‌دهد که استمرار و تداوم عرضه‌ها یکی از ویژگی‌های مهم برای اعتمادسازی به این ساز و کار معاملاتی است و البته عرضه‌های منظم خود یکی از ضرورت‌های معاملات گسترده و قدرتمند نفت خام با تمامی ویژگی‌های فنی و تجاری خاص آن است و بهتر است عرضه‌کنندگان اصلی به این مهم توجه کافی را مبذول کنند. به نظر می‌رسد همه چیز برای افزایش حجم معاملات نفت خام در بورس انرژی فراهم شده باشد اما به عرضه‌های منظم از سوی وزارت نفت نیاز داریم.http://iranecona.com/88066/ثبت-دومین-اطلاعیه-عرضه-نفت-خام-در-بورس-انرژی
منبع خبر :